Studenci zatrudnieni a ZUS i podatek

2022-12-30by kaszmirowa0

 

Zatrudniam studenta na zlecenie

Bajka! Bo wtedy uczeń – lub osoba ucząca się na przykład w szkole policealnej, która nie uczęszczała 26 roku życia nie podlega składkom ZUS w ogóle. Nie moje takie osoby. Nie odprowadzamy składek. Nie składamy kalkulatora ZUS.

Ważne! Status studenta ma się do dnia obrony, nie do końca października, jak myślę – chyba, że ​​dotyczą kontynuacji nauki po I uznaniu na podstawie II.

podatek jest od podatku – osoba do 26 roku życia nie podlega opodatkowaniu do podatku 85 528 zł podatku. 

Zatrudniam studenta do wykonywania prac

Dzieło w nie podlega składkom ZUS w każdym przypadku (ale podlega zgłoszeniu do ZUS). Więc składek społęcznych nie będzie, ale  będzie podatek , mimo że student jest do 26 roku życia. Dlaczego? W związku z tym, aby kadrowe co robić i jakie badanie nabywać, a tak naprawdę dlatego, że zwolnienie z PIT dla młodych dotyczy wyłącznie etatów i instytucji. Dzieł nie dotyczy. Podatek więc będzie, składki ZUS nie.

Zatrudniam studenta na etat

A tutaj – jeśli praca w warunkach zatrudnienia na etat, czyli jest wykonywana między innymi pod kontrolą pracodawcy i na miejscu i godzinach pracy do podatku nieopłacanego – bo zwolnienia, ale składku ZUS jest pełna. Nie ma tutaj znaczenia status studenta plus niosą wszystkie obowiązki jak dla pracownika czyli na przykład udzielają urlopu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zadzwoń do nas